ů

Kniha návštěv

Pro Vaše vzkazy

Překlad

Rekondiční pobyt Březejc 1.-3.5.2009


Letošní jarní pobyt Willíka se konal na Vysočině, v Dětském středisku Březejc. Tato původně ozdravovna byla vybudována po druhé světové válce z peněz sebraných mezi českými emigranty v Americe a byla určená dětem zmrzačeným ve válce a dětem postižených obrnou. Dnes patří Ústavu sociální péče Kociánka v Brně a slouží jako domov osob se zdravotním postižením. Zároveň tu i funguje Základní škola speciální a praktická škola (viz stránky). O víkendech nabízí Březejc svou kapacitu různým neziskovým organizacím, a proto jsme se sem již podruhé mohli vypravit i my z Willíka.

Prodloužený víkend začal slibně - počasí se vydařilo a postupně se během pátku do Březejce dopravilo celkem 9 rodin (resp. 10, protože dorazil jako zástupce rodiny Wellens i pan Stáníček st.). Poprvé jsme mezi sebou přivítali pětiletou Ilonku z Havířova. Ze stáže v Belgii přijela i dr. Neuschlová a z Českých Budějovic pak paní Mgr. Pšeničková s početným nákladem muzikoterapeutických pomůcek.

Po obědě začal první muzikoterapeutický blok, tentokrát zaměřený na jaro. Další dva bloky pak pokračovaly v sobotu dopoledne a odpoledne. Děti se tentokrát věnovaly ptáčkům, žabičkám, mláďátkům, vajíčkům, jarním deštíkům a podobně. Vyzkoušely opět nejrůznější hudební nástroje - od zvonečků a ozvučných dřívek až k vlastnoručně vyrobeným bzučákům-čmelákům z dřívka na špagátu. I rodiče se zapojili do jarních tanců, pomáhali dětem se stimulací pomocí nejrůznějších materiálů (hedvábné šátky, závěsná dřívka apod). V místnosti věnované muzikoterapii zněly nejrůznější písničky (reprodukované i zpívané účastníky), poletovali tu papíroví motýlci, děti si hrály se skutečnými kytičkami a kvetoucími větvičkami, kde se vzala, tu se vzala, přiletěla plastová kachna atd. Nápady paní Pšeničkové jsou prostě neskutečně originální a její energie a entuziasmus se zdály být nevyčerpatelné. Děkujeme.

Rodiče si v mezidobí odpoledne uspořádali Valné shromáždění, kde se kromě shrnutí činnosti za loňský (schválena Výroční zpráva za rok 2008) rok řešily i budoucí aktivity Willíka. Dr. Neuschlová referovala o podaných a připravovaných grantech a žádostech o dotace (úspěšné projekty u Ministerstva zdravotnictví a u Nadace Dobré dílo na letní pobyt na Slovensku, připravovaný grant u Nadace O2 na činnost v letech 2009-2010, možné granty na dotisk informačních letáků). Rodiče schválili zásady financování aktivit Willíka, včetně případného spolufinancování projektů. Hovořilo se i o překladu knihy Fulfilling dreams a o členství Willíka v Evropské asociaci Williamsova syndromu.

Kromě muzikoterapie se děti věnovaly i sportovním aktivitám venku, velkou pozornost u dětí vyvolal pes leonberger, kterého s sebou na odpoledne přivezli Vaňkovi. V sobotu odpoledne vystřídali ve společenské místnosti děti tatínkové, aby shlédli hokejové utkání Česko - Slovensko. Byla tu také dopracována žádost o grant v rámci Nadace O2, pevně věříme, že v grantovém řízení uspějeme. Oba večery - páteční i sobotní - se konal táborák spojený s opékáním uzenin. A opět se hodně povídalo a vyměňovaly se zkušenosti: o zdraví (kardiologie, stomatologie, logopedie, ortopedie, lázně, chození, spaní atd), o sociálních dovednostech (školky, školy, mluvení, chození na nočník, školy v přírodě apod), o sociálních dávkách a podobně. Zase jsme o něco moudřejší:-)

V neděli ráno před odjezdem se ještě uskutečnila společná procházka do okolí k jednomu ze zdejších rybníků, a pak už se zase všichni vydali do svých domovů. Těšíme se na setkání v létě na Slovensku, anebo na podzim.

Fotografie z Březejce najdete v této fotogalerii.

Chcete vědět, jak to v Březejci vypadá? Otevřete si toto panorama.

Bonus: pár krátkých videí.A kdo v Březejci všechno byl?

Adam


Tomáš


Anička


Hanka


Jakub


Kuba


Niki


Bartoloměj


Ilonka