ů

Kniha návštěv

Pro Vaše vzkazy

Překlad

Tomáš (* duben 2009)


Od narození se hledala odpověď na otázku, proč je Tomáš malý. Časem se doktoři ustálili jen na endokrinologii. Tomáš měl oboustrannou tříselnou kýlu a prodělal operace v 5-tém a 6-tém týdnu. Po rehabilitaci a Vojtově metodě od 10 měsíců lezl a zároveň se i postavil, což obojí dotáhl k dokonalosti, pak si dal pauzu. V 18 měsících se pak postavil uprostřed místnosti a vyrazil po dvou do světa. Rychle se mu podařilo dosáhnout velmi slušné úrovně a to i ve vertikálním směru. S komunikací je zatím problém, nemluví, i když už byl čas, kdy říkal mama, baba a tata. Teď mu papulka jede od probuzení do usnutí v jeho vlastní řeči ostatním neznámé. Jemu však jednoduché "eé" postačí k ovládání rodičů. Různým příkazům rozumí vcelku dobře, tedy když chce. Nyní se vyhlíží další vývoj.

Tomáš bydlí s rodiči v Praze.


(aktualizováno v lednu 2011).

Rok 2011

V tomto roce se prošlo mnoha vyšetřeními. Jediný zatím vážný, ale očekávaný problém je mírná stenóza srdeční aorty. Ta se pohybuje mezi zanedbatelnou až mírnou. Záleží asi na spolupráci při vyšetření, která ale není vždy ideální. Ostatní zdravotní komplikace se Tomášovi zatím vyhýbají.

Na počátku roku se Tomáš dorozumíval pomocí znakových posuňků, citoslovci a hlavně mnohobsažného „E“ při potřebě zdůraznění „ÉE“. Co se týká motoriky, tak ta byla na začátku celkem obstojná.

Tomáš učinil velký pokrok. Těžko soudit kdy nebo jak, ale milníkem je asi pobyt v Jánských lázních. Nelze soudit, co to způsobilo. Zda uzrál čas, pobyt mezi huberťáky (bydlel na patře, kdy byli všichni min. o 5 let starší) nebo péče mu věnována.

Prvotně se zlepšila již tak ucházející motorika. Tomáš zde objevil výhody odrážedla a přemisťoval se takovou rychlostí a elegancí, že jsme museli litovat náhodné kolemjdoucí, kteří se mu včas neuklidili z cesty. Objevil místní tělocvičnu a různé přístroje, které využíval a pokoušel se rozebrat, občas s úspěchem. I nadále se rozvíjí v tomto směru a nenašel výzvu, kterou by nepřekonal. Jemná motorika se rozvíjela, ale zatím ne tak jak hrubá.

Začal se také trénovat nočník. Celkem rychle pochopil, co se od něj chce. Občas se nepovede, ale více méně během dne může být bez plínek. Občas si sám řekne, ale většinou musí být vyzván.

V Jánských lázních také přešel od citoslovců a znakové řeči k mluvení napřed jen poslední slabiku, postupně celá slova (ty složitější stále poslední slabika) až k spojování slov po dvou až třech. Své potřeby dokáže vyjádřit slovy, tedy pokud chce on.


(aktualizováno v listopadu 2011).