ů

Kniha návštěv

Pro Vaše vzkazy

Překlad

Nikolas Kratina (* 09.09.2005)

Nikoušek v datech

9.9.2005
Nikoušek se narodil ve 33.týdnu, 1480 g, 38 cm. Věk uváděný níže je skutečný počítaný od data narození a ne tzv. gestační počítaný od plánovaného data porodu. To znamená, že vývoj může být díky nedonošenosti ještě o sedm týdnů opožděnější.

8.11.2005
Pustili nás z porodnice.

6 měsíců
Už je na čtyřech, na místě se houpe dopředu a dozadu.

9 měsíců
Na čtyřech se začíná pomalu přesouvat, ale spíše jen přískoky, nedokáže ještě střídat nožičky a ručičky

12 měsíců
Přestávají koliky, se kteými jsme se potýkali v podstatě od narození. Zlepšilo se i ublinkávání, které nás trápilo celou dobu. Příliš nepomáhalo ani speciální mléko AR ani zahušťování mléka. Nikoušek už také odmítá mléko z lahvičky.

13 měsíců
Konečně sedíme. Nikoušek začíná lézt po čtyřech, krásně střídá ručičky a nožičky, ještě to není úplně ono, ale každým dnem se zlepšuje. V postýlce se začíná vytahovat do stoje, ale není příliš jistý, hned jde zpět do sedu. S hračkami si hraje už delší dobu, bere je do obou ručiček.

16 měsíců
Nikoušek si už stoupne prakticky všude i u rovných ploch, jen občas se pustí jednou ručičkou. Po čtyřech leze s našimi pejsky o závod.

17 měsíců
Nikoušek začíná pomalu ťapat za chodítkem, občas spadne, ale hned se vytáhne, má radost z toho, že mu to jde. Dokáže také chodit do strany s přidržováním. Už používá zoubky, ale spíše aby kousal do nás. S jídlem má problémy, malé kousky spíše rozmělní, než rozkouše.

18 měsíců
Stání je čím dál jistější. Papání se nelepší. Nikoušek trošku žvatlá, slabiky tata,vava apod. Snaží se dělat papa, občas po nás opakuje různé pohyby. Váží 10,5 kg, měří 76 cm.

23 měsíců
Nikoušek už dobře kouše, i si někdy sám vezme nějakou sušenku. Občas nám "pomáhá" i s naším jídlem. Někdy zůstane stát bez držení, bohužel ne dlouho, nožičky má pořád špičkami vytočené do strany, to by měla vyřešit plánovaná operace v září. Přes den skoro vůbec nespí, zato v noci spí bez přerušení třeba 11 hodin. Pořád má dobrou náladu, zatím pouze povídá základní slabiky, ale občas už po nás opakuje některé věci. Váží 11,5 kg.

2 roky
Operace Nikouškových nožiček se odkládá než bude Nikoušek větší, podle lékařů by operace byla teď příliš riskantní.

2,5 roku
Nic nového, navštěvujeme pravidelně s Nikouškem centrum Filipovka.

27 měsíců
Tak operace byla odložena na neurčito, ale přesto Nikoušek má hodně jisté stání, drží se jen lehce, aby cítil nějakou oporu, několikrát udělal i pár nesmělých krůčků bez držení s naším jištěním, ale jinak spíše chodí za ruku. Slabikování skoro ustalo, občas si pro sebe něco brouká, ale jen když ho nikdo nenutí. Jemná motorika se mu hodně zlepšila, s jídlem nejsou žádné větší problémy, ale pořád se nechá krmit. Váží 13 kg.

30 měsíců
Nikoušek konečně udělá pár samostatných kroků, občas přejde celý pokoj, má trošku problémy se stabilitou, ale hodně se mu to líbí, takže dělá každý den malé pokroky. Začíná také konečně zase slabikovat, máma, táta atd. Nejvíce toho ale napovídá, když je rozčilený na nás rodiče. S jídlem se pořád potýkáme, zejména snaha, aby jedl sám lžičkou.

3 roky
Nikoušek konečně začal asi před dvěma měsíci aktivně mačkat různá tlačítka elektronických hraček, začal tedy hračky používat i k jiné činnosti než jimi klepat o sebe. Je vidět, že nad hračkami i více přemýšlí. Na různých kartičkách s obrázky a v kreslených knížkách už dokáže ukázat, když se mu řekne známé věci, osoby apod. Vlastně pořád na něco ukazuje a nechává si věci od nás pojmenovávat. Začal nám také koncertovat na foukací hudební nástroje. S mluvením je to slabší, zůstali jsme u slabikování a to jen tehdy, když má náladu. Snaží se chodit i do schodů, ale tam ještě dává přednost lézt do schodů po čtyřech. Rád otevírá všechny dveře a šuplíky, takže je doma o zábavu postaráno. S jídlem máme pořád veliké problémy, nemá o něj velký zájem, několik lžiček zvládne i sám, ale pak o jídlo ztratí zájem a musíme ho krmit sami, pokud chceme, aby vůbec něco snědl. S váhou se potýkáme pořád okolo 13 kilo.

3 a půl roku
Nikoušek se naučil rozpoznávat předměty, zvířátka a osoby na obrázkách, umí je opakovaně ukazovat, a jednái se o větší počet předmětů než dříve. Rád si listuje časopisy, knížkami. Pokud chce, aby jsme s ním nějakou činnost vykonávali, přinese si je k tomu potřeba. Třeba si chce malovat, vyndá si pastelky apod.Při hraní mu stačí jen jednou předvést co se od něj očekává a ve většině případů, věci okamžitě správně opakuje. Do schodů chodí po dvou, musí se tedy jednou rukou držet zábradlí a druhou rukou se přidržuje nás, ale jde mu to celkem dobře. Ze schodů se také snaží.S papáním máme pořád problémy, je to ale spíše tím, že nemá o jídlo moc velký zájem.Mluvení nám pořád nejde, zůstali jsme u slabik. Bohužel veškerá aktivita je u Nikouška podmíněná jeho občasnými vzteklými náladami, když se mu třeba něco nelíbí. To se pak zasekne a nehne s ním nikdo.Byli jsme také nedávno na antropometrii, takže čerstvé míry 94 cm a 14 kg.

4 roky
Nikoušek začal chodit do školky, a protože hodně věcí se naučil odkoukáváním od ostatních dětí, doufáme, že se zase trošku zlepší. Slabikujeme nám čím dál více, občas překvapí i různými trošku zkomolenými slovy, které po nás opakuje, ale když je má zopakovat, je trochu problém. Pokud po něm chceme některé činnosti,něco přinést, někam dojít, už docela poslouchá. Rozpoznává i osoby, které označuje ukazováním, to samé s předměty, zvířaty apod.Nosí nám knížky, které chce číst. Je to zase o hodně lepší než před půl rokem. Trošku se začíná méně vztekat, což oceňujeme hlavně při návštěvě lékařů, které byly doteď většinou utrpením. Už nám nějakou dobu i sám zkouší jíst lžičkou, vše je podmíněno jeho chutí k jídlu, která bohužel ještě pořád není taková jakou bysme si představovali, ale podařilo se nám zkoušením různých jídel zjistit co mu chutná a naštěstí se v jídelníčku jeho oblíbených jídel objevuje i zelenina, sice uvařená, ale je to oproti dřívějšku úspěch. Zlepšila se mu totiž bohatším jídelníčkem stolice, nemá už skoro vůbec zácpy. Bojujeme trochu i s jeho chutí pít, pije pořád málo, musíme ho stále hlídat a nutit do pití. Váha se moc nemění, pořád je to okolo 14 kg, ale je o dva centimetryvětší, 96 cm.

4 a půl roku
Tak uplynul zase další půlrok. Nikoušek chodí dvakrát týdně do školky, kde nám řekli, že od prvních návštěv se hodně zlepšil, přestal být plačtivý, snaží se trošku zapojit do aktivit, které pro děti připravují paní učitelky. I s jídlem je to ve školce lepší, občas sní celý oběd, je pravda, že porce ve školce jsou o dost menší od těch, které dostává od nás, ale i tak je to úspěch. Rád chodí s dětmi na procházky a i ráno když ho do školky vezeme, už je klidný a vždy vběhne do třídy ani se za námi neotočí, aby se rozloučil. Dokonce letos v červnu pojede na tři dny na takovou miniškolku v přírodě, sice budeme připraveni okamžitě přijet, kdyby se vyskytl nějaký problém, ale i tak jsme rádi, že vyzkoušíme, jak na cizí prostředí bez rodičů bude reagovat. A také budeme mít alespoň tři dny na to si trošku odpočinout a načerpat trošku sil. Jediný problém může být ve stravě, kterou tam budou dostávat, proto pro jistotu zabalíme nějaké jídlo, na které je zvyklý od nás. Trošku více se nám Nikoušek rozpovídal, občas se s povídáním nezastaví, není mu tedy moc rozumět, ale to nevadí, my jsme rádi i za to. Už poměrně dost rozumí co po něm chceme, takže běžné denní činnosti už zvládáme o hodně lépe. S oblékáním mu samozřejmě musíme pomáhat, ale už pěkně spolupracuje. S jídlem to samozřejmě není stále ideální, to co mu chutná, se snaží jíst sám, když ale usoudí, že nemá hlad, musíme ho stále lžičkou krmit my. Větší chuť k jídlu ale dostává odpoledne, ráno je to horší. Rozmanitost jídel se zvětšila, pečivo stále odmítá, zrovna tak jako ovoce a zeleninu v jiném než uvařeném stavu. Pití mu musíme pořád nechávat na očích, sám si neřekne, ale to není problém, pak většinou pije hodně. Návštěvy pro něj neznámých prostředí, se kterými jsme vždy měli trochu problémy jsou teď téměř v pořádku, pokud tedy neslyší nějaký pro něj nepříjemný zvuk. Pořád máme problémy se spaním, usíná až hodně pozdě v noci, a to i když ráno vstává poměrně brzy, prostě má malou potřebu spánku a to je přes den k nezastavení. Váha se nám trošku zlepšila, 15.5 kg pokládáme za úspěch, výška je podle posledního měření u doktorky 98 cm.

Více informací a fotografií najdete na stránce rodiny Kratinových.

Na setkání Willíka v Monínci - květen 2010


Na setkání Willíka v Březejci - květen 2009


Na setkání v Krkonoších - listopad 2008


Na setkání v Březejci - květen 2008