ů

Kniha návštěv

Pro Vaše vzkazy

Překlad

Setkání Willíka v Říčanech 7.-8.11.2009


Během sobotního dopoledne se začaly sjíždět rodiny ze všech koutů Čech a Moravy do Olivovy dětské léčebny v Říčanech u Prahy. Přivítal nás rozsáhlý areál lesoparku s hřišti a bazény, s velkou hlavní budovou, kde jsme měli k dispozici jedno celé oddělení, tělocvičnu, klubovnu a rehabilitační místnost.

Olivova léčebna byla postavena roku 1896 a od svého začátku sloužila dětem. Zpočátku zde našly útočiště především děti ze sociálně složitých poměrů, nyní se zde zotavují především děti s onemocněními horních cest dýchacích, obezitou a onemocněními kosterní a svalové soustavy. Toto místo má více než stoletou historii a přes složité období během 2. světové války a socialismu se podařil uchovat původní charakter léčebny. Dnes je díky obnovené Olivovově nadaci část léčebny rekonstruována a celý areál je ve velmi pěkném stavu.

Během příjezdu jednotlivých rodin se potkávali staří známí, ale měli jsme možnost přivítat i nové členy Willíka. Zavítali mezi nás čtrnáctiletá Nikolka z Prostějova, dvouletá Verunka z Prahy, tříletý Mathiásek z Duchova a dvanáctiletý Vítek z Pelhřimovska. Během víkendu bohatě nabitého programem se do Říčan sjel rekordní počet 17 rodin. Na dálku také pozdravil Maarten Wellens milým e-mailem doplněným aktuálními fotografiemi.

Co jsme vlastně celý víkend dělali? Přijela mezi nás rehabilitační sestra-fyzioterapeutka Lucie Koláčková-Volemanová, která celý den individuálně konzultovala s jednotlivými zájemci možnosti rehabilitace a cvičení, která mohou rodiče s dětmi dělat doma. Během soboty se stihla věnovat jedenácti zájemcům. Také mezi nás zavítaly muzikoterapeutky paní doktorka Pejřimovská a účastníkům slovenského pobytu známá Petra Kacálková. Po společném zahájení setkání v tělocvičně se jednotlivé děti a rodiny začaly vzájemně představovat a jméno každého dítěte bylo „zazpíváno“ pomocí bubnu a nejrůznějších chrastítek, bubínků a nástrojů, které muzikoterapeutky přivezly. Tak bylo zahájeno dopolední muzikoterapeutické pásmo. V klubovně byl prostor pro hovory rodičů a výměnu zkušeností. Adam a Hanka zahájili nový školní rok v nové škole, probíraly se možnosti letního tábora v Bologni v Itálii, mluvilo se o zdravotních problémech, integraci, sociálních dávkách, ale i o docela obyčejných věcech. Zrodila se tu také myšlenka uspořádat přednášku na téma čerpání sociálních dávek, protože v neustále novelizovaných zákonech ztrácejí orientaci nejen žadatelé, ale mnohdy i úředníci, kteří o dávkách rozhodují.

Každá rodina také obdržela nové číslo Willíkova občasníku, kde je možné se podrobně dočíst o tom, co se ve Willíkovi událo za poslední rok. Přílohou občasníku bylo také originální DVD Muzikoterapie pro Willíka, které zachycuje lekci muzikoterapie, kterou pro naše děti v loňském roce připravila Mgr. Dana Pšeničková. Rodiny se také mohly prostřednictvím přiloženého dotazníku vyjádřit k místům konání příštích setkání Willíka a přihlásit se na rekondiční pobyt na Slovensku v roce 2010.

Po obědě následovala krátká procházka, během které využily některé děti volnou tělocvičnu pro individuální konzultaci s muzikoterapeutkami. Z procházky si děti donesly přírodniny a pokoušely se své nálezy v podobě kamenů, listů a větviček vyjádřit pomocí hudby. Před večeří jsme se rozloučili s rodinami, kteří přijeli jen na krátkou sobotní návštěvu a nastal volný program, kteří rodiče opět využili k příjemnému společného povídání.

V neděli hned po snídani přijel Petr Šušor, se kterým si všichni společně zabubnovali v rámci Drum Circle. Dorazil i štáb České televize, který natáčel rozhovory s MUDr. Puchmajerovou z motolské genetiky a MUDr. Neuschlovou a také s rodinami, které souhlasily s účastí na natáčení pro pořad Klíč věnovaný Williamsově syndromu, který bude vysílat Česká televize v lednu 2010. Filmaři zavítali také mezi bubnující a natáčelo se i na hřišti v parku.

Pak už nezbývalo nic jiného, než se rozloučit a vyrazit k domovům. Celý víkend strašně rychle utekl, ale můžeme se těšit na jarní setkání, které se uskuteční 15.-16. května 2010 v Monínci.


Olga Kreníková

Fotky z Říčan jsou zde.


Děti v Říčanech:Anička


Adam


Tomáš


Hanka


Nikolka


Vítek


Lukáš


Kuba M.


Kuba J.


Terezka


Klárka


Kačenka


Nikolas


Mathiásek


Kuba K.


Bartoloměj


Verunka