ů

Kniha návštěv

Pro Vaše vzkazy

Překlad

Slovensko 2012

Letošní rekondiční pobyt rodin dětí s Williamsovým syndromem se konal třetí červencový týden na Slovensku, v Malé Fatře, v hotelu Smrečina v Malé Lučivné. Pořádali jsme ho již tradičně ve spolupráci s partnerskou slovenskou Spoločností Williamsovho syndróma. Tentokrát na Slovensko dorazilo 9 českých a 17 slovenských rodin, další dvě rodiny nás přijely aspoň na chvilku navštívit.

Hlavní náplní pobytu byla muzikoterapie pro děti, které se na jedničku s hvězdičkou zhostily Mgr. Věra Korhoňová, Mgr. Dana Pšeničková a slečna Jana Pšeničková. Kromě zpívání, tancování a muzicírování se tu vyráběly i hudební nástroje. Nezapomínali jsme ale ani na sport (pěší turistika po okolních kopcích, plavání a koupání v aquaparcích, sportovní hry), výlety (např. skanzen Vychylovka, Těrchová, pltě na Oravě), soutěžilo se v nejrůznějších disciplínách, PhDr. Katarina Jariabková informovala rodiče o nejnovějších trendech ve výzkumu Williamsova syndrómu, debatovalo se o letních táborech FEWS atd, atd...

Za podporu děkujeme Nadaci Divoké husy, Ministerstvu zdravotnictví a Nadaci Dobré dílo sester boromejek.

Den první - sobota
Deštivý příjezd

 

Odpolední vycházka po okolí - trochu se vyčasilo.

Do večera dorazila většina rodin a tak hned po večeři mohl začít muzikoterapeutický program pro malé i velké. Všichni jsme se přivítali, pozdravili, zahráli si a někteří i zatančili. Děti si takové "vyrobily" prstovou rolničku, která je pak provázela celým týdnem. Pro všechny byly k dispozici časopisy české i slovenské společnosti, byly tu i brožurky Edukace dětí s Williamsovým syndromem a nový willíkovský leták.

Den druhý - neděle

Druhý den pobytu na Slovensku se vyčasilo. Některé rodiny vyrazily do okolních vesnic do kostela, v Zázrivé se konaly folklórní slavnosti, po celý den probíhalo několik bloků muzikoterapie pro malé i velké. Malé děti zpívaly dětské písničky, témata pro ty větší byla postupně hmyz, jídlo a u vody.

Pár obrázků z Těrchové:

Odpoledne vyrazila větší část české výpravy na hrad Strečno. Udělalo se pěkně, výlet byl zpestřen překonáním řeky Váh přívozem, to se většině přítomných dětí líbilo. Na prámu byla dokonce vyhlídka ve tvaru zříceniny.

Ještě veselé foto ve stylu rytířském.

Večer se konal "mezinárodní večer" - zpívalo se česky, slovensky, maďarsky...

 

Den třetí - pondělí

Pondělí se neslo ve znamení koupání. Naďa Sadloňová zajistila za zvýhodněnou cenu bazén v Terchové, který jsme měli na hodinu sami pro sebe. A tak jsme se cachtali, ráchali a cákali a bylo to fajn.

Odpoledne jsme zkoušeli venkovní hry a pak následovalo sportovní klání pro děti. Zvítězili všichni.


Kromě toho se odpoledne také zpívalo - malé děti měly téma zvířátka a večerníčky, větší děti pak vyráběly hudební nástroje - bzučící kelímek, větrná dřívka a vajíčková chřestidla. Na večer pak byly připraveny lidové české a slovenské písničky - pro všechny.

Den čtvrtý - úterý

Na úterý byl naplánován výlet do skanzenu Vychylovka, kde se nachází unikátní parní lesní železnice.

Slovenský orloj ve Staré Bystrici - místní rarita...

A nakonec zastávka u Jánošíka v Těrchové.

V podvečer se u nás v hotelu zastavila s rodiči holčička Linda z Ostravy, se kterou jsme se dosud naživo neviděli. S ostatními dětmi s WS si okamžitě padla do oka:-)

A večer byla diskotéka...

Den pátý - středa

Dopoledne muzikoterapie - malé děti se zajímaly o zvířátka, velcí pak o cestování. Kromě toho se konalo i sportovní klání ve společenské místnosti - puzzle apod.

Po obědě bylo nachystáno překvapení pro rodiče. Všechny děti se sešly ve společenské místnosti a společně předvedly několik písniček, které se naučily. Hlavním hitem bylo Spievanie, na motivy známé písničky Svěráka a Uhlíře Dělání.

Po zpívání se konalo hromadné fotografování.

Skupinové foto:

Po focení se většina účastníků vydala sedačkovou lanovkou na hřebeny Malé Fatry.


Další rodiny vyrazily do aquaparku v Dolném Kubíně či na individuální výlety. Děti si také mohly vyrobit další hudební nástroje - korálkovou zvonkohru, dešťovou hůl, cinkátko či gumičkovou žabičku. Rodiče večer pro změnu řešili otázku pobytů v příštích letech, mezinárodní tábory FEWS atd. Dr. Jariabková se zabývala trendy ve výzkumu Williamsova syndromu, následovala diskuse rodičů k danému tématu.


Den šestý - čtvrtek

Opět muzikoterapie - zvířátka, zpěv dle nálady, výroba minichrastítek a limoťuků...

Malá česko-slovenská skupinka vyrazila na procházku do blízkého okolí, ke skalám za potokem.

Po návratu z procházky jsme se připletli k improvizovanému koncertu - zvonkohře.

Večer se konal táborák, který se táhl do pozdních nočních hodin. Hrálo se, zpívalo, pilo, jedlo... Počasí se naštěstí umoudřilo, a tak jsme si to všichni užili.

Den sedmý - pátek

V pátek dopoledne se uskutečnila odložená plavba po řece Oravě na pltích (vorech). Děti vyfasovaly plavací vesty, rozdělily jsme se do 4 skupin, každá vyfasovala jednu plť a dva pltníky a hodinová plavba mohla začít. Pltníci-vypravěči byli vtipní a zábavní, počasí ideální, prostě moc pěkný výlet.

Udělali jsme si malou procházku Oravským podzámkem.

Odpoledne se většina rodin vydala do Těrchové na Jánošíkovské slavnosti, což je jedna velká pouť spojená s vystoupením folklorních souborů. Kuba J. se tu nechal pomalovat a večer pak strašil děti:-)

Další skupinka se vypravila do tzv. Jánošíkových dier, což je několik kaňonů s vodopády, spojených mostky a žebříky. Bylo to náročné,  ale moc pěkné.

   

Ovečky na závěr

Večer focení s personálem

Den osmý - sobota

V sobotu ráno už nás čekala jen snídaně a poslední písnička na rozloučenou:

Zabalili jsme, naložili a vydali se na dlouhé cesty domů.

Tak už nezbývá nic jiného, než poděkovat  - Nadě S. za organizaci, Nadaci Divoké husy, nadaci Dobré dílo sester boromejek a Ministerstvu zdravotnictví za finanční podporu pobytu, muzikoterapeutkám Věře Korhoňové a Daně a Janě Pšeničkovým za skvělý program, personálu hotelu za vlídné přijetí a všem zúčastněným za pěkný pobyt na Slovensku. Už se těšíme na příští léto:-)

Na závěr se můžete podívat, kdo všechno na Slovensku byl. Snad jsem na nikoho nezapomněla...

 

Videa z pobytu najdete zde.


Děkujeme:Děkujeme Nadací Divoké husy za podporu a zdvojení výnosů benefiční akce "Koncert pro Willíka", která se konala právě ve prospěch letního rekondičního pobytu na Slovensku.