ů

Kniha návštěv

Pro Vaše vzkazy

Překlad

Denisa Tomcsányiová (nar. 21.5. 2010)


Deniska se narodila 21.5. 2010 v chrudimské porodnici v 37. týdnu. Těhotenství probíhalo normálně i porod začal spontálně, ale nakonec pro špatné ozvy z monitoru byl ukončen císařským řezem. Deniska vážila 2370 g. a měřila 46 cm.

Oproti ostatním miminkům měla hodně červenou barvu kůžičky, také slabou žloutenku. Hned po porodu jí byl zjištěn šelest na srdíčku. Ještě z porodnice jsme jely sanitkou 2krát do Pardubic na kardiologii, kde Denisce zjistili stenozu plicnice ( středně významná). Kojení nám nešlo, Deniska málo přibírala, pustili nás z porodnice až po 14 dnech s váhou 2440 g.

Doma jsme krmili už jen lahvičkou, tu ale Deniska také odmítala nebo vypila jen málo. Také si vykřičela pupeční kýlu, která ale po měsíci nošení stahovacího pásku sama odezněla. Po zavedení příkrmů to vypadalo, že konečně začne papat, ale brzy začla také odmítat nebo snědla málo. Zavedení pevné stravy jí nevyhovovalo, zvládala jen polévku, kterou jí dodnes trochu promačkáváme. Druhé jídlo odmítá, výjmečně zkusí těstoviny, houskový knedlík s omáčkou. Nejraději má Pribiňáčky,Tvaroháčky a suchý chleba nebo pečivo. Zeleninu a ovoce většinou rozkouše a vyplive. Sní hroznové víno a kousky jablka. Miluje kukuřičné křupky, tyčinky a čokololádu. V roce vážila 7,89kg. a měřila 69,5 cm. Nyní ve 2 letech váží 9,2 kg a měří 79 cm.

V 10. měsících jsme začínali cvičit Vojtovu metodu - pro sklon hlavičky k levé straně. Deniska se v té době dokázala jen občas otočit z bříška na záda, zatím neseděla. Po 5. měsících cvičení, když jsme neměli žádné výsledky, doporučila fyzioterapeutka, abychom šli na další vyšetření. Dětské lékařka nám napsala doporučení na neurologii. Odkud nás poslali na oční a genetické vyšetření. V HK. na genet. oddělení měla hned lékařka podezření na WS pro opoždění motor. vývoje a srdeční vadu. Po 6. týdnech v necelých Denisčiných 17. měsících nám syndrom potvrdili. Na rehablitaci nám pro Denisčin panický strach cvičení přerušili a Deniska se psychicky vzpamatovala. Konečně začla mít posuny. Poprvé si sedla v 17 a půl měsíci v 18 a půl začala lézt, v 19 měsících si stoupla u nábytku a začala ho obcházet. Přes 3 měsíce trvalo než se pustila a říkala "stojí". Svoje první samostatné kroky udělala skoro ve 23 měsících. Nyní ve 2 letech se pouští na malé procházky. Nemá ještě dokonalou chůzi, ale den ode dne se lepší a opatrně přejde skoro přes celý pokoj. Stále ještě ráda leze hodně po čtyřech.

    Nyní pravidelně navštěvujeme a procházíme kontroly:
  • Kardiologie (jednou za pul roku) Pardubice a také ve 3 letech Motol
  • Endokrimologie-pro zvýšení TSH-nasazena medikace 3 krát týdně půl tablety
  • Neurologie-každé 3 měsíce
  • Oční-pro úklon hlavy
  • Odběry krve

Deniska je velké sluníčko, které se venku na lidi neustéle usmívá a říká všem ahoj a pápá. Ale také se umí pěkně vztekat. Hodně opakuje. Řekne, jak se jmenuje, ukáže prstem na všechny z rodiny. Napodobí, jak dělá pejsek, kočička, kravička, prasátko, koza a ovečka. Říká: hají, hačí, hop, ham, tady jsem, co to je, už jdu, pojď, papá, bumbá, ....

Ráda je v mateřském centru mezi dětmi, na písku. S radostí se cachtá ve vodě. Miluje hudbu, začne hned tančit tělíčkem a broukat. Raději si hraje jako každé dítě v kuchyni s nádobím, zásuvkami, ovladači, mobilem než s normálními hračkami. Moc ráda se mazlí a chová. Snaží se jíst lžíčkou a pít z hrnečku. Ví, kde má vlásky, pupík, oko, ruka, zuby... Když chci pusinku, tak jí většinou dá.. Trénujeme chození na nočník, který Deni odmítá, moc se zatím nedaří. V noci spí dobře, většinou celou noc v pokojíčku se starší sestřičkou Sofinkou.(vloženo v srpnu 2012)